EVLİLİKTE VE CİNSELLİKTE MUTLULUK İÇİN KAŞIK POZİSYONUNDA UYUYUN!

CİSEF: EVLİLİKTE VE CİNSELLİKTE MUTLULUK İÇİN KAŞIK POZİSYONUNDA UYUYUN!”

CİSEF BAŞKANI CİNSEL TERAPİST DR. CEM KEÇE: “KAŞIK POZİSYONUNDA UYUMAK DUYGUSAL, CİNSEL VE FİZİKSEL SAĞLIK GETİRİYOR!”

 

Cinsel Sağlık Dernekleri Federasyonu (CİSEF) cinsel terapistleri ve evlilik terapistleri tarafından gerçekleştirilen evlilik uyumu ve cinsel doyum ile ilgili araştırmada çiftlerin kaşık pozisyonunda uyumasının hem çift ilişkisine hem de cinsel yaşama son derece önemli katkıları olduğu ortaya çıktı.

 

KAŞIK POZİSYONU EVLİLİKTE VE CİNSELLİKTE MUTLULUĞU ARTIRIYOR!

CİSEF Başkanı Cinsel Terapist Dr. Cem Keçe, evlilik uyumu ve cinsel doyum ile ilgili araştırmalarının sonuçlarını aktardı: “CİSEF olarak evlilik, çift ilişkileri ve cinsel yaşamda karşılaşılan sorunlar ve çözümlerine yönelik birçok çalışma ve araştırma gerçekleştiriyoruz. Ülkemizdeki çiftlerde evlilik uyumu ve cinsel doyum konusunda yaptığımız araştırmada çiftlerin kaşık pozisyonunda uyumasının etkisine dair şaşırtıcı sonuçlar elde ettik. Araştırmamıza gönüllü olarak katılan ve ‘Evlilik Doyum Ölçeği’ puanları düşük olan 50 çift ile ‘Cinsel Doyum Ölçeği’ puanları düşük olan 50 çiftten 3 ay boyunca her gece en az 10 dakika kaşık pozisyonunda uyumaları istendi. 3 ayın sonunda evlilik uyumunda sorun olan çiftlerde %70 oranında düzelme olurken, cinsel doyum ölçeği puanları düşük olan çiftlerde cinsel arzunun %100 arttığı gözlendi.”

 

KAŞIK POZİSYONUNUN DUYGUSAL VE FİZİKSEL FAYDALARI…

Kaşık pozisyonunda uyuyan çiftlerin sadece yatak odasının içinde ve dışında partnerleriyle daha yakın bir bağ kurmakla kalmadıklarını, aynı zamanda ayrı uyumayı seçenlere göre duygusal ve fiziksel sağlık açısından daha ciddi faydalar elde ettiklerini vurgulayan CİSEF Başkan Yardımcısı Cinsel Terapist Dr. Fatma Coşar, “Kaşık pozisyonu çiftin iki kaşık gibi yan yana ve aynı yöne bakacak şekilde uzandığı ve birinin sırtının diğerinin gövdesine değdiği ve el ele tutuşabildikleri çok özel bir sarılma biçimidir” dedi ve şunları ekledi: “Dokunuş duygusal ve fiziksel açıdan çok önemlidir. Sarılma da dokunmanın en yoğun şeklidir. Kaşık pozisyonundaki son derece yakın ve samimi konum çiftlerin güvende, sevgi dolu ve mutlu hissetmelerini sağlar, aralarındaki yakınlığı artırır, duygusal bağı derinleştirir ve güçlendirir. Uyumadan önce sohbet etme ve birbirleriyle daha fazla zaman geçirme fırsatı yaratarak iletişimi artırır ve birbirlerini daha iyi anlamalarına yardımcı olur. Bu rahatlatıcı fiziksel temas, aynı zamanda ‘aşk hormonu’ olarak da bilinen oksitosinin ve ‘mutluluk hormonları’ olarak bilinen ‘dopamin ve serotonin’in daha fazla salgılanmasına yol açar. Bu hormonların, stres hormonu olan kortizolle savaşmak, ruh halini iyileştirmek, kan basıncını düşürmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek, rahatlamaya yardımcı olarak kaliteli uyku sağlamak gibi pek çok faydası vardır.”

 

KAŞIK POZİSYONU CİNSEL DOYUMU ARTIRIR!

Dr. Keçe, “Kaşık pozisyonu, bol miktarda duygusal ve fiziksel rahatlık sağlayan ten tene pozisyondur ve çift ilişkisinin cinsel yönünü de iyileştirmeye yardımcı olur. Bu pozisyon tam vücut teması sağladığından büyük ölçüde fiziksel yakınlık oluşturarak cinsel uyarılma ve cinsel arzunun artmasına olanak verir. Kaşık pozisyonunda çift penetrasyonun açısı ve derinliği üzerinde kontrol sahibidir ve yavaş, düşük yoğunluklu seks uzun süre devam edebilir çünkü erkeğin orgazma ulaşması genellikle daha uzun sürer. Ayrıca karın üzerine herhangi bir baskı oluşturmadığı için hamilelik döneminde de tercih edilebilir” dedi.

CİNSEL KİMLİĞE YÖNELİK İKİ KUTUPLU KIŞKIRTICI VE BASTIRICI YAYINLAR VE SÖYLEMLER TOPLUM RUHSAL SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR
CİSEF: Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun