CİSEF Hakkında

Kısa adı CİSEF olan Cinsel Sağlık Dernekleri Federasyonu, cinsel sağlık ve tıbbi sesksoloji alanında önde gelen güzide akademisyenleri, hekimleri, ruh sağlığı profesyonellerini ve sağlık çalışanlarını bünyesinde barındıran, her ilimizde örgütlenmeyi hedefleyen, Türkiye'nin cinsel sağlık federasyonu olmasının yanında, Dünya Cinsel Sağlık Birliği (World Association for Sexual Health - WAS), Avrupa Seksoloji Federasyonu (European Federation of Sexology), Uluslararası Entegratif Kognitif Psikoterapi Enstitüsü (IICPI) ve Almanya Sosyal Bilimsel Seks Araştırmaları Derneği (Gerrman Societyfor Social Scientific Sexuality Research) üyesidir. Bildiğiniz gibi cinsel sağlık bilimi ve tıbbi seksolojiyi tüm dünyada Dünya Cinsel Sağlık Birliği (World Association for Sexual Health - WAS), Avrupa’da Avrupa Seksoloji Fedarasyonu (European Federation of Sexology - EFS), Türkiye’de ise Cinsel Sağlık Dernekleri Federasyonu (CİSEF – Federation of Sexual Health Associations - FSHA) temsil etmektedir.

 

CİSEF'in kuruluş amacı, “Huzurlu insan, sağlıklı cinsellik, mutlu bir evlilik ve aile yaşantısı için…” sloganıyla halkına yardımcı olmaktır. CİSEF, kurulduğu günden bu yana cinsel sağlık bilimine ve tıbbı seksolojiye hizmet eden uzmanların gerek bilgi ve birikimlerini arttırmak, gerekse pratik tedavi süreçlerinde danışanı/hastası ile daha etkin bir iletişim içine girebilmesi için meslek içi eğitimlerine büyük hassasiyet göstermiştir. CİSEF bünyesinde aralıksız olarak sürdürülen ve başta Ankara ve İstanbul olmak üzere Adana, Mersin, İzmir ve Bursa gibi illere yayılan meslek içi eğitim programları sunmaktadır.

CİSEF TANITIM VİDEOSU
Huzurlu insan, sağlıklı cinsellik

Huzurlu insan, sağlıklı cinsellik

Alanında önde gelen güzide akademisyenleri, hekimleri, ruh sağlığı profesyonellerini ve sağlık çalışanlarını bünyesinde barındıran CİSEF'in kuruluş amacı, “Huzurlu insan, sağlıklı cinsellik, mutlu bir evlilik ve aile yaşantısı için…” sloganıyla değerli halkımıza yardımcı olmaktır. CİSEF, cinsellikle ilgili kafalara takılan sorulara bilimsel yanıtlar vermek için azami çaba göstermekte ve insani açıdan önemli bir yere sahip olan cinselliğin doğru bir şekilde algılanması için yoğun faaliyetler yürütmektedir.

CİSEF, kurulduğu günden bu yana, ruh sağlığı profesyonellerinin, gerek psikoloji ve psikiyatri biliminin gelişimi ışığında bilgi birikimini arttırmak, gerekse pratik tedavi süreçlerinde danışanı veya hastası ile daha etkin bir iletişim içine girebilmesi için meslek içi eğitimlerine büyük hassasiyet göstermektedir. CİSEF bünyesinde aralıksız olarak sürdürülen ve başta Ankara ve İstanbul olmak üzere Adana, Mersin, İzmir ve Bursa gibi illere yayılan meslek içi eğitim programları sunmaktadır.

Aile, evlilik, yakın ilişkiler, tıbbi sekssoloji ve cinsel sağlık bilimindeki son gelişmeler, güncel olaylar ve sorunlar hakkında medyaya yönelik yayınlanan haftalık basın bültenleriyle kamuoyunun dikkatini çekmeyi başaran CİSEF ilan ettiği deklarasyonda;

01
Evlilik öncesi anne, baba ve eş eğitimleri ve “evlilik ehliyeti” uygulaması yasal olarak şart olmalıdır.
02
Ergenlik öncesi cinsel danışmanlık ve rehberlik hizmetleri yasal olarak şart olmalıdır.
03
Evlilik öncesi cinsel danışmanlık ve rehberlik hizmetleri yasal olarak şart olmalıdır.
04
Anaokulundan başlayarak cinsel eğitim yasal olarak şart olmalıdır.
05
Cinsel sağlık bilimine üniversitelerimizde “seksoloji ana bilim dalı” adı altında ayrı bir bilim dalı olarak yer verilmelidir.
06
Cinsel sağlık bilimi için “multi-disipliner bir yaklaşım” şart olmalıdır demiştir.