CİSEF: "4 EYLÜL DÜNYA CİNSEL SAĞLIK GÜNÜ KUTLU OLSUN!"

CİSEF: "4 EYLÜL DÜNYA CİNSEL SAĞLIK GÜNÜ KUTLU OLSUN!"

 

2010 yılında Dünya Cinsel Sağlık Derneği (WAS), cinsel sağlık konusunda farkındalığın artırılması amacıyla 4 Eylül'ü "Dünya Cinsel Sağlık Günü" olarak kutlama çağrısında bulundu. O zamandan beri kutlanan Dünya Cinsel Sağlık Gününde belirlenen bir tema ile cinsellik ve cinsel sağlık konusunda farkındalık yaratılması amaçlanıyor. Dünya Cinsel Sağlık Gününün bu yılki teması “rıza” olarak belirlendi ve cinsel etkileşimlerde rızanın ve karşılıklı saygının öneminin altı çizildi.

 

CİNSEL YAŞAMDA RIZA NEDİR?

"Rıza izindir. Hiç kimse bir başkasının bedenine izinsiz dokunamaz. Tüm partnerlerin herhangi bir cinsel aktivite için onay vermesi gerekir" diyen Cinsel Sağlık Dernekleri Federasyonu (CİSEF) Başkanı Dr. Cem KEÇE; "Rıza sadece seksle ilgili değildir; herhangi bir cinsel aktiviteden önce ve cinsel olmayan birçok senaryoda da gereklidir. Örneğin, öpmek, sarılmak, vücudun herhangi bir yerine dokunmak, cinsel organlara bakmak, cinsel fotoğraf veya video çekmek veya paylaşmak için rıza şarttır" dedi.

 

RIZA SAĞLIKLI CİNSELLİK İÇİN ŞARTTIR!

Rızanın her cinsel etkileşimde çok önemli bir rol oynadığını söyleyen CİSEF Başkan Yardımcısı Dr. Fatma COŞAR; "Kendimizi ve başkalarını rızanın anlamı, ifadesi ve edinimi konusunda eğitmemiz zorunludur. Ayrıca cinsiyeti, cinsel yönelimi veya diğer hususları ne olursa olsun herkesin bağımsızlığını ve cinsellikle ilgili kararlarını onurlandırmak ve takdir etmek için gereklidir" dedi ve cinsel yaşamda rızanın aşağıdaki hususlarda büyük öneme sahip olduğunun altını çizdi:

1. Özerkliğe saygı: Rıza, kişinin kendi bedeni hakkında karar verme ve gönüllü olarak cinsel faaliyetlerde bulunma konusundaki temel insan hakkıdır. Bir kişinin özerkliğine saygı duymak, onun herhangi bir cinsel ilişkiye "evet" veya "hayır" deme hakkını kabul etmek anlamına gelir.

2. Cinsel istismarın önlenmesi: Rıza, rızaya dayalı cinsel aktiviteyi cinsel istismardan ayırmaya yardımcı olan açık ve net bir sınır görevi görür. Tüm cinsel etkileşimlerin karşılıklı onay ve istekliliğe dayalı olmasını sağlar.

3. İletişim ve anlayış: Rıza, cinsel partnerler arasında açık ve dürüst iletişimi gerektirir. Bu iletişim, her iki tarafın da arzuları ve sınırları konusunda aynı fikirde olmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda daha sağlıklı ve tatmin edici bir cinsel deneyime de katkıda bulunur.

4. Karşılıklı saygı: Rıza, cinsel partnerler arasındaki karşılıklı saygının önemini vurgular. Bireyleri birbirlerinin duygularını, arzularını ve rahatlık düzeylerini dikkate almaya teşvik ederek daha eşitlikçi ve düşünceli bir cinsel ilişkiyi teşvik eder.

5. Güvenli seks: Partnerler cinsel aktivite bağlamında sınırlarını ve tercihlerini tartışırken rıza, prezervatif kullanımı ve diğer koruma biçimleri gibi daha güvenli seks uygulamalarının kullanılmasını teşvik eder.

 

KARŞILIKLI RIZA İLE CİNSEL YAŞAM BİR SANATTIR!

Cinsel yaşamda rızanın, sağlıklı, saygılı ve güvenli cinsel deneyimleri teşvik etmek için hayati öneme sahip olduğunu vurgulayan Dr. Keçe; "Karşılıklı rıza ile cinsel yaşam bir sanattır. Bu sanatın icrasında rıza, cinsel yaşamda ilgili tüm tarafların refahına ve özerkliğine öncelik veren, etik ve onaya dayalı cinsel etkileşimlerin temel taşıdır. Dünya Cinsel Sağlık Akademisi (WASHE) de bu konuda 2023 yılında uluslararası bir webinar düzenleyecektir, cinsel sağlık bilimine gönül vermiş tüm uzmanları bu webinara bekliyoruz. www.washe.org web sitesinden gelişmeler duyurulacaktır" dedi.

EVLİLİKTE VE CİNSELLİKTE MUTLULUK İÇİN KAŞIK POZİSYONUNDA UYUYUN!
CİSEF: Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun